رئیس اتاق شیراز مطرح کرد: دورریز غذا در ایران با 10 کشور اروپایی برابری می‌کند

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | ﺳﻪشنبه 11 آبان 1395 در ساعت 12 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مسئول اتاق شیراز نسبت به دوریز غذا در ایران هشدار داد :

وی خاطر نشان کرد که،  صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس معتقد است که میزان آبی که با ضایعات کشاورزی در ایران تلف می‌شود بیش از آب مصرفی صنعت و شرب بوده و از طرفی دورریز غذا در ایران با 10 کشور اروپایی برابری می‌کند.

 جمال رازقی رئیس اتاق شیراز می‌گوید: همه‌ساله 9.3 میلیارد مترمکعب آب برای ضایعات محصولات کشاورزی مصرف می‌شود و حال‌آنکه مصرف آب بخش‌های شرب و صنعت 7 میلیارد مترمکعب است.

ایشان یادآور شدند: میزان آبی که در ضایعات محصولات کشاورزی مصرف می‌شود معادل نیمی از آب شیرینی است که رودخانه‌های کرخه، کارون و جراحی به خلیج‌فارس می‌ریزند.

 

رازقی همچنین حجم زباله تولید غذایی تولیدشده در کشور را معادل 60 درصد درآمد نفتی کشور دانست و گفت: میزان دورریز غذا در ایران با 10 کشور اروپایی برابری می‌کند به‌طوری‌که ضایعات مواد غذایی در ایران معادل 35 میلیون تن در سال و در اتحادیه اروپا با 27 کشور عضو، حدود 90 میلیون تن است.

 

او ارزش ضایعات غذایی که ایرانیان به سطل‌های زباله می‌ریزند را 15 میلیارد دلار در سال دانست و گفت: با توجه به اینکه همه‌ساله 1.3 میلیارد تن غذا در جهان هدر می‌رود، که بیشتر آن‌ها میوه، سبزی، ماهی و غلات است. ایران به‌تنهایی 2.7 درصد از این ضایعات را تولید می‌کند.

 

رازقی بیشترین میزان ضایعات مواد غذایی در ایران را مربوط به نان، میوه، سبزیجات و برنج دانست و گفت: در جهان 900 میلیون نفر از گرسنگی رنج می‌برند که با استفاده از 1.3 میلیارد تن غذای ضایعاتی می‌توان 800 میلیون نفر از آنان را سیر و گرسنگی را تقریباً ریشه‌کن کرد.

 

او با یادآوری اینکه ضایعات غذا در کشورهای توسعه‌نیافته بیشتر مربوط به فرآیند برداشت تا فرآوری و ناشی از توسعه‌نیافتگی صنایع و بخش تولید است،‌ گفت: این موضوع در کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی، بیشترین ضایعات مربوط به خرده‌فروشی‌ها و مصرف‌کنندگان نهایی است.

 

رازقی با اشاره به اینکه آمارهای ارائه‌شده مربوط به فائو است، گفت: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار ایران بیش از 190 هزار نفر در حوزه صنایع غذایی کشور فعال هستند و میزان صادرات این صنایع حدود 4.5 میلیون دلار و تعداد واحدهای صنعتی فعال در این بخش حدود 14 هزار واحد برآورد شده است.

 

او گفت: فعالان صنایع غذایی کشور اعتقاد دارد که تنها با توسعه بازارهای منطقه‌ای امکان صادرات محصولات غذایی به میزان 40 برابر صادرات فعلی امکان‌پذیر خواهد بود.

 

این فعال صنعتی با یادآوری اینکه در میان بنگاه‌های صنعتی بیشترین اشتغال را واحدهای صنایع غذایی با سطح اشتغال 10 نفر و بیشتر به خود اختصاص داده‌اند، گفت: صنایع غذایی 180 هزار اشتغال و صنایع موتوری و خودروسازی 130 هزار اشتغال در کشور ایجاد کرده‌اند.

 

رازقی گفت: بخش کشاورزی با در اختیار داشتن 16.8 درصد اشتغال و سهم 12 درصدی در تولید ناخالص داخلی به همراه صنایع غذایی بیشترین سهم را در اشتغال کشور داشته و قادر به حل بسیار از مشکلات اقتصاد هستند.

 

رئیس اتاق شیراز همچنین با طرح انتقاد از رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: طرحی در دولت قبل به‌عنوان دنده‌عقب صنعت غذایی کشور اجرا و حرکت به سمت ایجاد و توسعه ماست‌بندی‌های قدیمی انجام شد که متأسفانه در این دولت هم ادامه پیدا کرد.

 

رازقی گسترش واحدهای لبنی سنتی را مغایر با اصول مدنظر استاندارد و سلامت دانست و گفت: متأسفانه این موضوع در کارگروه سلامت استان فارس و با نظر مساعد رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصویب شد حال‌آنکه شاهد تعطیلی تعدادی از واحدهای صنعتی صنایع لبنی در این استان هستیم.

 

او با تصریح اینکه اتاق بازرگانی شیراز در مقابل این حرکت مقاومت خواهد کرد، این اقدام را هدر دادن سرمایه‌های کشور خواند و گفت: این‌همه واحدهای تولیدی صنایع لبنی وجود دارد که می‌تواند موادی نظیر ماست را با هر بافت و عطروطعمی تولید کند. احیاء ماست‌بندی‌های سنتی و رسمیت بخشیدن به فعالیت آن‌ها ظلمی است به فعالان این صنعت.

 

رازقی همچنین از کیفیت نان‌های تولیدشده در استان فارس و شیراز به‌شدت انتقاد و تأکید کرد که امروز درحالی‌که مردم فارس دسترسی به نان سالم ندارند، قیمت نان در این استان گران‌تر از تمام کشور است.

 

رئیس اتاق شیراز همچنین امتیاز دادن به واحدهای صنعتی یا PRPS را ظلمی به صنایع و فعالان صنعتی دانست و خواستار توجه به این موضوع شد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :