بیانات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سرنوشت واردات روغن پالم

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست اخبار | چهارشنبه 28 مهر 1395 در ساعت 12 : 36 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سید حسن  قاضی زاده هاشمی  وزیر بهداشت، درمان و  آموزش پزشکی  امروز در اظهاراتی  جالب توجه و در عین حال عجیب  به سیاق روش رسمی  دولت یازدهم  در مواجهه با انتقادات، بر منتقدین  حمله  ور شد  و کسانی را که به انتشار و  اطلاع رسانی خطرات ویرانگر روغن پالم  می پردازند به سیاسی کاری در امر سلامت مردم متهم کرد! و آنها را به پایبندی به اصول اخلاقی و دینی در رابطه با سلامت مردم دعوت کرد.

به گزارش رجانیوز، وی که در همایش ملی اعطای نشان ایمنی و سلامت سخن می گفت،با اشاره به برخی شایعات! درباره واردات روغن پالم، گفت: این درست نیست که با سلامت مردم سیاسی برخورد شود و از آنهایی که قدرت برای آنها مهم‌تر از دین است، درخواست می‌کنم که حداقل پای خود را از سلامت مردم بیرون بکشند.وی در ادامه افزود واردات روغن پالم که در سال‌های ۹۱ و ۹۲ بیش از ۷۵۰ هزار تن بود، با برنامه‌ریزی‌های انجام شده با کاهشی حدود ۴۰درصد، در سال ۹۳ به حدود ۴۲۰ هزار تن کاهش پیدا کرد.وی ادامه داد در شش ماهه اول سال ۹۵ نیز این روند کاهشی ادامه داشت و واردات این روغن در این مدت به ۱۸۰ هزار تن کاهش پیدا کرده است.

  این اظهارات نسنجیده  وزیر بهداشت که البته ناشی از عصبانیت وی از انتشار اخبار واردات روغن پالم و  فرافکنی دولت متبوعه اش در پاسخگویی به افکار عمومی است، در حالی مطرح میشود که همین چند روز قبل رئیس دولت در حین نشست خبری با نخست‌وزیر مالزی از فوائد روغن پالم  برای سلامتی!! سخن به میان آورد و  ضمن اشاره به مصرف روغن پالم در کشور مالزی گفت: «نخست‌وزیر مالزی اشاره دارد مالزیایی‌ها از این روغن استفاده می‌کنند و سلامتی آنها نیز خوب است». رئیس‌جمهور همچنین تنها به این موضوع بسنده نکرده و در دفاع از مصرف پالم در مالزی خاطرنشان کرده است: " ما منتظر سفر هیاتی از طرف مالزی به ایران برای تبیین ویژگی‌های این روغن از لحاظ سلامتی هستیم!"

حال باید از آقای وزیر پرسید که چه کسانی با سلامتی مردم برخورد سیاسی دارند و  امنیت جانی و سلامت مردم را نشانه رفته اند؟ کسانی که خطرات رویکرد غیر شفاف دولت در این مسئله را گوشزد میکنند یا اشخاصی که اساسا مصرف پالم را برای سلامتی خوب میدانند؟ آیا انتشار مباحث مربوط به روغن پالم  که خطر آن  مورد تایید تمامی کارشناسان امر سلامت و جامعه پزشکی کشور است  سیاسی کاری محسوب می شود؟  و  همین افشاگری ها یا به قول شما شایعات! نبوده است که میزان واردات این محصول مضر را به گفته خودتان  از 750 هزار تن به مقدار کنونی رسانده است؟ علاوه بر این مگر منتقدان و دلسوزان چه مواردی را درباره روغن پالم مطرح کرده اند که شخص وزیر بهداشت خود به آن اذعان نداشته است؟ سخنان مغرضانه امروز قاضی زاده در حالی مطرح شده که وی حدود دو سال پیش و در حاشیه همایش تغذیه با شیر مادر در واکنش به وجود روغن پالم در شیر،استفاده از روغن پالم را به مراتب بدتر از شیر خشک دانست. وزیر بهداشت طی مصاحبه‌ای اعلام کرده بود برخی تولیدکنندگان محصولات لبنی در برخی تولیدات خود به جای چربی شیر از روغن پالم استفاده کرده‌اند که تخلف و تقلب است  و مصرف‌کنندگان روغن پالم در شیر و ماست از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده‌اند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :